Department 40 and 41 Girls Scout, Boy Scout and Cub Scout

DEPARTMENT NO. 40
GIRL SCOUTS
Chairman Larry Weaver

Girl Scouts exhibiting projects at the fair must complete the necessary forms (available from troop leaders) prior to July 1st.  Cash voucher cards must be turned into Larry or Judy Weaver of the fairboard secretary before July 1st.

Each exhibitor and their parent must sign a completed entry form and return with the cash voucher card.  Each girl may enter three (3) projects for which they will receive a grade, ribbon and premium money.  All projects must have a project card attached to them.  All projects are to be at the fairground Saturday (prior to the fair) between the hours of 9 am and noon.

  1. First Aid
  2. Pet Care
  3. Cooking
  4. Safety
  5. Sewing
  6. Needlepoint
  7. Photography
  8. Mobiles
  9. Ceramics
  10. Puppetry
  11. Sketching
  12. Painting
  13. Outdoor Crafts
  14. Knot Boards
  15. Outdoor Projects (Birdfeeders, Whittling)
  16. Nature Collections
  17. Gardening
  18. Wildlife
  19. Music
  20. Writing
  21. Sand Art
  22. Collections
  23. Misc.
  24. Wood
  25. Metal
  26. Folk Lore
  27. Indian Lore
  28. Weather
  29. Essay
  30. Leather
  31. Astronomy
  32. Electronics
  33. Genealogy
  34. Yarn Art
  35. Finger Painting
  36. Jewelry
  37. Computer
  38. Camping
  39. Sports
  40. Miscellaneoud

All projects are to be picked up between 11 am – 3 pm Sunday after the fair.

DEPARTMENT NO. 41
BOY SCOUT AND CUB SCOUT 
Chairman Larry Weaver

All scouts exhibiting projects at the fair must complete the necessary forms (available from den and troop leaders) prior to July 1.  Cash vouchers and entry forms must be turned into Fair Board Office or Larry Weaver at 740-987-6075 before July 1.  All Cub and Boy Scout projects should be brought to the Fairgrounds between the hours of 1 pm and 4 pm on Saturday, in order to be judged.  All projects must have a project card attached to them. Each exhibitor and their parent must sign a completed entry form.  Forms are available from Den and Troop Leaders.  Each boy may enter three (3) projects for which they will receive a grade, ribbon and premium money.  Essay reports must be written by scouts and signed by Scout and Leader, to receive a grade and premium.

Class 1: Animals
Class 2: Aquatics
Class 3: Art
Class 4: Astronomy
Class 5: Basketry
Class 6: Bird Feeder
Class 7: Bird House
Class 8: Camping
Class 9: Ceramics
Class 10: Chemistry
Class 11: Citizenship-Community, Nation & World
Class 12: Communications
Class 13: Computers
Class 14: Conservation
Class 15: Cooking
Class 16: Dioramas
Class 17: Drums
Class 18: Electronics
Class 19: Essay
Class 20: Family Life
Class 21: Field Sports
Class 22: Finger Painting
Class 23: Fire Safety
Class 24: First Aid
Class 25: Flag
Class 26: Folk Lore
Class 27: Forestry
Class 28: Gardening
Class 29: Genealogy
Class 30: Hobbies and Collections
Class 31: Indian Lore
Class 32: Knots-Knot Board
Class 33: Law
Class 34: Leather
Class 35: Machines
Class 36: Metals
Class 37: Misc.
Class 38: Model-Stand
Class 39: Music 
Class 40: Native
Class 41: Oceanography
Class 42: Outdoor Activities
Class 43: Painting
Class 44: Paper
Class 45: Personal Fitness
Class 46: Personal Management
Class 47: Pets
Class 48: Photography
Class 49: Pine Wood Derby Car
Class 50: Plastics
Class 51: Raingutter Regatta
Class 52: Recipe Holder
Class 53: Religion
Class 54: Rope
Class 55: Scout Craft
Class 56: Soap Carving
Class 57: Space Derby
Class 58: Tin Punch
Class 59: Tool Box
Class 60: Tie Dye
Class 61: Weather
Class 62: Wilderness Survivor
Class 63: Wood
Class 64: Wood Games
Class 65: Wood Toys
Class 66: Writing
 
Updated 05/17/2017 at 7:07 pm.
 
 
 
 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *